XXVIII Międzynarodowe Targi Budownictwa TARBUD Wrocław 2014

W dniach 28-30 marca odbył się wyjazd na targi branżowe TARBUD we Wrocławiu. W wyjeździe wzięły udział 24 uczniów z klas II i III technik budownictwa oraz trzech opiekunów. Wyruszyliśmy z Augustowa o godzinie 6.00 i bez przeszkód dojechaliśmy do Spały na obiad i krótki odpoczynek. Pilot zapoznał nas z miejscową historią, obejrzeliśmy ośrodek sportowy, w którym trenują polscy sportowcy. Następnie udaliśmy się do fabryki płytek ceramicznych w Opocznie. Zwiedziliśmy Zakład Produkcyjny Ceramika Paradyż, za co jesteśmy wdzięczni Dyrekcji fabryki. Uczennice i uczniowie po raz pierwszy mogli obejrzeć linię produkcyjną i prześledzić proces powstawania niepowtarzalnych wyrobów okładzinowych z ceramiki i szkła. Zobaczyliśmy min.: linię do sitodruku, potężne i nowoczesne drukarki drukujące wzory na płytkach szklanych, piece do wypalania wyrobów, oraz prasę do produkcji szkła bezpiecznego. Współczesne wzornictwo jest niezwykle bogate, dotychczasowe podłoże z ceramiki zastępuje szkło,  które w przypadku mozaiki bywa łączone z metalem i płytką ceramiczną. Obejrzeliśmy jak wygląda produkcja mozaiki oraz cięcie wyrobów. Wizyta w zakładzie Paradyż pozostanie niestety tylko w naszej pamięci ponieważ nie było możliwości zrobienia zdjęć na terenie fabryki.

Wieczorem dotarliśmy do Wrocławia i po kolacji przy sprzyjającej pogodzie poszliśmy z pilotem Panem Jankiem Żebrowskim na spacer. Obejrzeliśmy wspaniale odnowiony dworzec kolejowy. Tam też spotkaliśmy pierwszego wrocławskiego krasnoludka. (Mosiężne figurki krasnoludków wysokości około 20-30 cm są porozstawiane na całej wrocławskiej Starówce, są symbolem miasta tj. poznańskie koziołki. Zabawa polega na tym, by  je znaleźć). Przez dwa dni mieszkaliśmy w hotelu Polonia, który położony jest w centrum miasta.

W sobotę rano 29 marca wyruszyliśmy na XXVIII  Międzynarodowe Targi Budownictwa TARBUD Wrocław 2014, które odbywały się w Hali Ludowej. Architektura gmachu i niesamowita konstrukcja hali zrobiły na wszystkich uczestnikach ogromne wrażenie. Hala w całości wypełniona była stosikami firm zajmujących się branżą budowlaną. Spotkaliśmy się z wielką życzliwością wystawców, którzy chętnie tłumaczyli, wyjaśniali i odpowiadali na nasze pytania. Uczniowie wzięli udział w konkursach, gdzie mogli pochwalić się swoją wiedzą budowlaną. Targom TARBUD towarzyszyły zawody glazurników i parkieciarzy. Możliwość obserwacji pracy fachowców była bardzo wartościowa pod względem dydaktycznym. Ogólnie z targów wynieśliśmy sporo świeżej wiedzy dotyczącej nowoczesnych technologii w budownictwie. Popołudnie upłynęło na zwiedzaniu Wrocławskiej Starówki, która jest po prostu piękna, pieczołowicie odrestaurowana, nowe budynki zbudowane z wielkim poszanowaniem zabytkowej tkanki miejskiej tworzą wspólnie wspaniały obrazek. Przewodnik- Pan Piotr opowiedział nam wiele ciekawostek dotyczących historii miasta. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia słynnej Panoramy Racławickiej. Myślę, że każdy, kto widział to dzieło nie pozostał obojętny na jego piękno i geniusz twórców, my też ulegliśmy jego urokowi.

Ponieważ pogoda była cudowna skusiła nas możliwość obejrzenia panoramy miasta z wysokości 90 metrów. Ochoczo udaliśmy się na wieżę widokową Bazyliki Mniejszej pw. Św. Elżbiety pokonując 304 kręte, kamienne schody. I warto było !!!! Wieczorem raz jeszcze odwiedziliśmy Starówkę, by sprawdzić jak wygląda w blasku świateł latarni. W niedzielę rano wyjechaliśmy drogę powrotną do Augustowa.

Kierownik wycieczki:

Iwona Grabowa


by VisualLightBox.com v5.9