Resta 2013

Międzynarodowe Targi Budowlane „Resta 2013” w Wilnie

 W dniach 26-27 04.2013 odbył się wyjazd na Międzynarodowe Targi Budowlane „ Resta 2013” w Wilnie na Litwie. W targach uczestniczyli uczniowie i uczennice z klasy I i II technik budownictwa, po 12 osób z każdej kasy oraz trzech opiekunów.
Międzynarodowe Targi Budownictwa RESTA należą do największych targów na terenie Europy Wschodniej  odbywają się w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym LITEXPO w Wilnie.

Są to największe targi w państwach bałtyckich dotyczące tematyki budownictwa. W 2012 r. powierzchnia ekspozycji objęła 30 tys. m2, w targach uczestniczyło ponad 500 wystawców z 13 krajów. Targi odwiedziło około 40 tys. osób.  W roku obecnym ekspozycja targów prezentowała się równie imponująco. Targi trwały cztery dni, uczniowie Augustowskiego Centrum Edukacyjnego wzięli udział w trzecim dniu targów.
Uczestnicząc w targach uczniowie i uczennice mogli zapoznać się z nowinkami technicznymi w branży budowlanej. Stanowiska wystawiennicze oferowały klasyczne materiały informacyjne w postaci folderów i ulotek, ciekawie zaaranżowane makiety poglądowe przedstawiające fragmenty wykonanych konstrukcji ścian, stropów, instalacji i materiały do ich budowy. Na miejscu można było obejrzeć wiele urządzeń i maszyn, szczególne zainteresowanie wzbudzały maszyny budowlane do robót ziemnych i wykończeniowych.

 Ekspozycja podzielona była na działy tematyczne:

● Materiały i wyroby budowlane oraz wykończeniowe

● Okna, drzwi, bramy

● Podłogi, schody

● Urządzenia do wentylacji, ogrzewania

● Systemy i urządzenia systemów wodociągowych, odprowadzania ścieków

● „Zielona” energetyka, systemy „intelektualnych domów”, instalacje elektryczne

● Maszyny i urządzenia budowlane

● Zielone otoczenie domów – projektowanie, urządzenie i pielęgnacja otoczenia lokali mieszkalnych.

 Młodzież mogła zapoznać się z zupełnie nowymi materiałami budowlanymi, oraz tymi, które znane są już od dawna, ale znaleziono dla nich nową formę. Wszystkie technologie prezentowane na targach skierowane są na budowę domów energooszczędnych, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych takich jak wiatr i słońce.
Udział w targach Resta dostarczył uczniom i uczennicom wielu informacji niemożliwych do przekazania w trakcie tradycyjnego procesu dydaktycznego, mogli obejrzeć w jednym miejscu wszystko to, do czego dąży współczesne budownictwo i architektura. Poza tym bezcenna jest sama atmosfera targów, ich rozmach i różnorodność prezentowanych technologii.
 
Wyjazd na targi Resta 2013 posiadał bogaty program dodatkowy skierowany na poznanie architektury i historii, które są nierozłączne. Pierwszym obiektem, który zwiedzili uczniowie był zamek w Trokach, wspaniale odrestaurowany przykład średniowiecznej architektury obronnej. W zamku zgromadzono wiele eksponatów, które przybliżyły uczniom i uczennicom ówczesną kulturę. Pani przewodnik zapoznała ich z historią Trok, Karaimów i Zamku.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyło również zwiedzanie Wieży Telewizyjnej w Wilnie. Pogoda nam dopisała więc mogliśmy podziwiać panoramę miasta z obrotowej kawiarni znajdującej się 165 m nad ziemią. Ciekawa jest też sama konstrukcja wieży, która liczy ponad 300m wysokości.

Kolejny- drugi dzień wyjazdu w całości poświęcony był na zwiedzanie Wilna, poznanie jego historii, która wielokrotnie przeplata się z historią Polski i jej wybitnych przedstawicieli takich jak Słowacki, Mickiewicz, Piłsudski, którego serce spoczywa na Cmentarzu na Rossie. Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od Góry Trzech Krzyży skąd widać było budzące się do życia miasto, następnie dotarliśmy do kościoła Św. Piotra i Pawła. Uczniowie po raz pierwszy widzieli tak piękne i bogate, barokowe sztukaterie.

Odwiedziliśmy Cmentarz na Rossie, gdzie mogliśmy podziwiać prawdziwe perełki architektury, grobowce wykonane w różnych stylach architektonicznych do dziś urzekają swoim pięknem. Zwiedzanie Starówki rozpoczęliśmy od przejścia przez Ostrą Bramę z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, schodząc uliczkami w dół zwiedzaliśmy kolejne kościały i budynki tj: Cerkiew Świętego Ducha, kościół Św. Kazimierza, Filharmonię, Ratusz Miejski, Ambasadę Polski, Muzeum Bursztynu, Kościół Św. Anny i przyległy do niego kościół Bernardynów. Obok kościołów znajdowały się mostki, na których młode pary zawieszają kłódki mające zapewnić trwałość małżeństwa, kluczyki wrzucają do rzeki Wilenki. Uczniów zainteresował miejscowy zwyczaj, podobnie jak Konstytucja Republiki Zarzecze, obecnie prestiżowe miejsce w Wilnie. Wędrując dalej dotarliśmy do Pałacu Prezydenckiego i klasycznej Katedry św. Stanisława w Wilnie, gdzie zakończyliśmy zwiedzanie miasta. To była piękna lekcja historii i architektury. Dużo się dowiedzieliśmy i zobaczyliśmy. Wiosenna aura była dla nas łaskawa.

Oprócz wiedzy wyniesionej z Międzynarodowych Targów Budowlanych Resta 2013 i wykładu Pani Przewodnik na temat historii i architektury Wilna, młodzież miała możliwość doskonalenia umiejętności kluczowych związanych z organizacją grupy, punktualnością, dyscypliną, odpowiedzialnością za siebie i kolegów. Wiele osób po raz pierwszy brało udział w wyjeździe zagranicznym i po raz pierwszy mieszkało w hotelu. Dzięki udziałowi w projekcie „As z Technikum” w przyszłości będą mogli czuć się pewniej, gdyż będą bogatsi o wiedzę i nowe doświadczenia.


by VisualLightBox.com v5.9