Targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych "Regionalia"

W dniu 05-06.04.2014 roku odbył się wyjazd 24 osób do Warszawy w ramach projektu „As z Technikum”, w którym u uczestniczyły młodzież klasy II technik żywienia i usług gastronomicznych i klasy III technik organizacji i usług gastronomicznych.

Pierwszego dnia uczniowie mieli możliwość pod opieką przewodnika zwiedzić Bibliotekę Uniwersytecką. Kolejnym punktem zwiedzania było Centrum Nauki Kopernika, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej, młodzież zainteresowały wystawy: strefa światła, świat w ruchu, człowiek i środowisko.

Głównym punktem programu tego dnia była restauracja p. Magdy Gessler „U Fukiera”, do której młodzież dotarła podziwiając Warszawską Starówkę. Wyjątkowy nastrój historyczny restauracji, która kontynuuje tradycje nie tylko przedwojenne ale i sięgające XVII wieku, podkreślając stare, drewniane meble, pamiątkowe obrazy na ścianach. Restauracja ta serwuje dania z tradycyjnej, polskiej kuchni. Jest to magiczne połączenie smaków, zapachów, kolorów. W restauracji nasi uczniowie mieli okazję spróbować bardzo aromatycznego barszczu (rubinowy na zakwasie), a czas zwiedzenia umilała obecność córki p. Magdy Gessler. Podziwiając aranżację miejsc młodzież spontanicznie zadawała obsłudze pytania dotyczące serwowania potraw i napojów.

Część drugiego dnia wyjazdu uczestnicy spędzili na Targach Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych „Regionalia” 2014, gdzie lokalni producenci zaprezentowali szeroki wybór organicznej żywność wytworzonych na bazie receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Szczególną uwagę uczniowie zwrócili na stoiska z: pieczywem (chleb pokrzywy, pieczywo beż mąki i drożdży), wyrobami cukierniczymi- naturalne produkty słodzące bez dodatku cukru, nalewkami (np. z młodych pędów sosny), sokami naturalnymi z polskich jabłek, sokiem z brzozy z dodatkiem np. męty. Dość duże zainteresowanie budziły przedmioty rękodzieła rzemieślniczego. Kto był zmęczony nadmiarem ofert, mógł przenieść się do części interaktywnej, gdzie można było uczestniczyć w różnych konkursach.

Druga część dnia obfitowała w atrakcje związane ze sztuką. Nasza młodzież delektowała się zwiedzaniem architektonicznej perełki barokowej – Pałac w Wilanowie, wzniesionego w latach 1681-1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery wg projektu Augustyna Locciego. Uczniowie byli mile zaskoczeniu lekcją historii dotyczącą tych czasów, podczas której chętnie mogli przebrać się w dostojny, bogaty i barwny strój sarmaty.

Małgorzata Puczyłowska


by VisualLightBox.com v5.9