Międzynarodowe Targi Gastronomiczne "EUROGASTRO 2012"
22-23.03.2012r w Warszawie


W dniu 22 marca 24 uczestników projektu "Kształcenie - Atrakcyjność - Zawód" z klas IIIg i IIg o profilu gastronomicznym zwiedziło restaurację "Platter" Karola Okrasy mieszczącą się w Hotelu InterContinental w Warszawie. Szef restauracji, znany większości z telewizji, tym razem osobiście poświęcił swój czas i uwagę młodzieży. W pogodnym nastroju przywitał uczniów, następnie umożliwił im obejrzenie nie tylko sali konsumenckiej, przygotowanej do obsługi gości podczas lunchu, ale również część produkcyjną restauracji. W części produkcyjnej uczniowie zapoznali się z bogatym, nowoczesnym wyposażeniem technicznym wykorzystywanym codziennie w technologii przygotowania potraw. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziło wykorzystanie pakowania próżniowego i metody gotowania "sous - vide", która pozwala na zachowanie naturalnego smaku i jakości żywności. Uczniowie z wielką ciekawością oglądali wyposażenie restauracji i wsłuchiwali się w słowa Karola Okrasy, który opowiadał im, jak budował swój warsztat pracy, jak obecnie pracuje i jak odpoczywa. Radził uczniom, aby zdobywali wiedzę i umiejętności praktyczne związane z wybranym zawodem, bo jak stwierdził: " jest to najlepsza inwestycja w młodym wieku". Uczniowie obejrzeli karty menu wykorzystywane w tej restauracji, gdzie tradycyjne potrawy występują w połączeniu z niecodziennymi, mało znanymi dodatkami.
W dniu 23 marca 2012 r. ci sami uczniowie uczestniczyli w XVI Międzynarodowych Targach Gastronomicznych "EuroGastro 2012" - najważniejszym wydarzeniu targowym o tym profilu w Polsce.
Uczestnictwo młodzieży w targach polegało na sporządzaniu potraw w otwartej kuchni dla zwiedzających. Uczniowie pod okiem znanego szefa kuchni - Marcina Budynka i innych doświadczonych kucharzy, w zespołach dwu i trzy osobowych przygotowywali potrawy podlaskiej kuchni regionalnej.
Wykonali zakąski takie jak: śledź marynowany z pieczonym ziemniakiem i konfiturą z czerwonej cebuli i żurawiny, carpaccio ze słoniny z gorczycą i chlebem żurawinowym, regionalne sery z chipsami z suszonych warzyw, pesto orzechowe i chutneyem owocowym. Sporządzali zupy takie jak: żurek ze smażonymi plackami z dodatkiem białej kiełbasy, capuccino z leśnych grzybów i zupę rybną z krokietem warzywnym. Spośród dań głównych uczniowie przygotowali: stynkę w cieście żurawinowym, sandacza w sosie borowikowym z dodatkiem popiołu z igliwia sosnowego, babką ziemniaczaną oraz ozór wołowy w sosie z jabłek, a także żubrówki z szarlotką gruszkową i ziemią jadalną.
Wykonywane potrawy oryginalnie wyporcjowane oceniało jury i zwiedzający goście.
Udział uczniów w targach został doceniony. Organizatorzy dziękowali im za sprawne przygotowanie różnych dań, dobrą prezencję, w dowód czego zostali obdarowani upominkami.
Po zakończeniu prac związanych z wykonywaniem i prezentowaniem potraw młodzież miała możliwość obejrzenia części wystawienniczej targów. Mogli zobaczyć między innymi produkcję wyrobów z czekolady, pokaz nowoczesnego wyposażenia dla gastronomii, wystawę książek i czasopism branżowych.

Międzynarodowe Targi Budowlane "RESTA 2012"
14-15.04.2012r w Wilnie


W dniach 14 - 15 kwietnia 2012 roku uczniowie biorący udział w projekcie z klas II b i III b Technikum Nr 1 o profilu budowlanym uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Budowlanych "RESTA 2012" w Wilnie. Młodzież miała okazję poznać nowe technologie w budownictwie, a także uczestniczyć w ciekawych prezentacjach; wykonawczych, ogrodniczych, sprzętu budowlanego, kowalstwa artystycznego, itp.
Wyjazdowi towarzyszyły dodatkowe atrakcje, takie jak; zwiedzanie Wilna z przepiękną starówką i Ostrą Bramą, wieży telewizyjnej oraz Zamku w Trokach, gdzie młodzież miała okazję poznać regionalną kuchnię.

Targi Turystyki i Wypoczynku "LATO 2012"
21-22.04.2012r w Warszawie


W dniach 21 - 22 kwietnia 2012 roku 24 osobowa grupa młodzieży z klas II h i III h technikum hotelarskiego brała udział w wycieczce do Warszawy, której celem było zwiedzenie hoteli o różnym standardzie oraz uczestniczenie w Targach Turystyki i Wypoczynku "LATO 2012". Młodzież zapoznała się z pracą pięciu hoteli. Były to: Centrum Kongresowe Hotel Wellness & Spa "Warszawianka" w Jachrance - obiekt 4*, Hotel "La Regina" w Warszawie - obiekt 5*, Platinium Residence - apartamenty hotelowe w Warszawie, Hotel "Patron" w Warszawie oraz Dom Polonii w Pułtusku.
Szczególnie miło byliśmy przyjęci w apartamentach hotelowych Platinium Residence, gdzie manager hotelu pani Kinga Stefańska bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy. Przyszli hotelarze z ogromnym zainteresowaniem chłonęli wiedzę i doświadczenie hotelarza z pasji i zamiłowania. W Domu Polonii młodzież uczestniczyła w zajęciach na temat "ABC dobrego zachowania się przy stole".
Na targach turystycznych młodzież obserwowała działania marketingowe biur podróży, hoteli i producentów na rzecz hoteli.

Międzynarodowe Targi Robotyki, Automatyki i Aparatury
Kontrolno - Pomiarowej "AUTOMA 2012"
08-10.05.2012r w Poznaniu


W dniach 8-10.05.2012 roku odbył się kolejny wyjazd edukacyjny w ramach realizacji projektu Kształcenie Atrakcyjność Zawód, w którym brała udział 24 osobowa grupa młodzieży z klas II mct i III mct o profilu mechatronicznym. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie Międzynarodowych Targów Robotyki, Automatyki i Aparatury Kontrolno - Pomiarowej "AUTOMA 2012" organizowanych w Poznaniu, miasta Poznań oraz firmy FESTO w Jankach k. Warszawy. Już pierwszego dnia wyjazdu młodzież miała możliwość zwiedzania miasta Poznań, a w szczególności obiektu widowiskowo - rekreacyjnego "Malta", gdzie jedną z głównych atrakcji był przejazd Kolejką Parkową Maltanka.
Drugiego dnia pobytu rozpoczął się od zwiedzania ekspozycji targowej organizowanej przez producentów oraz przedstawicieli firm krajowych oraz europejskich z branży energetycznej i elektrotechnicznej w budynku Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na tegorocznych targach znajdowały się ekspozycje prezentujące różnego rodzaju rozwiązania z zakresu wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, przetwarzania energii elektrycznej, zabezpieczeń w sieciach energetycznych - przesyłowych oraz przemysłowych, zasilania przemysłowego (agregaty prądotwórcze, generatory), systemów i urządzeń pomiarowych (pomiar wielkości elektrycznych i nieelektrycznych, systemy wizyjne), sieci teleinformatycznych, złączy przemysłowych, automatyki i sterowania (komputery panelowe, panele operatorskie, kontrolery, falowniki, regulatory), nowoczesnych systemów oświetleniowych, odnawialnych źródeł energii ( instalacje fotowoltaiczne).
Tego samego dnia pobytu odbyło się również zwiedzanie Ostrowa Tumskiego oraz Starego Miasta.
W ostatnim dniu wyjazdu młodzież miała okazję zwiedzenia oraz zapoznania się ze strukturą funkcjonowania firmy FESTO w Jankach k. Warszawy. Pierwszym etapem zwiedzania firmy FESTO było zapoznanie uczestników wyjazdu z funkcjonowaniem działów Produkcji, Montażu oraz Kontroli Jakości. Następnym etapem pobytu uczestników w firmie FESTO była prezentacja Działu Dydaktyki dokonana przez p. Artura Grochowskiego. W trakcie tej prezentacji omówienie zostały budowa i zasady działania stanowisk dydaktycznych do nauki pneumatyki, elektropneumatyki, robotyki, napędów elektrycznych oraz mechaniki płynów. Zwiedzanie firmy FESTO zakończyło się wykładem poprowadzonym przez p. Artura Grochowskiego. W trakcie tego wykładu zostały zaprezentowane najnowsze innowacje oraz rozwiązania w zakresie sterowania oraz napędów elektrycznych, pneumatycznych i hydraulicznych. Omówione zostały systemy sterowania w obrabiarkach CNC oraz systemy Komputerowego Wspomagania Projektowania CAD/CAM.
Wyjazd był okazją do poszerzenia ogólnej wiedzy zawodowej uczniów i kształtowania kompetencji kluczowych.

Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji "TECHNICON - INNOWACJE 2012" 24 - 26.10.2012r w Gdańsku


W dniach 24-126.10.2012 roku odbył się kolejny wyjazd edukacyjny w ramach realizacji projektu Kształcenie Atrakcyjność Zawód, w którym brała udział 24 osobowa grupa młodzieży z klas III mct i IV mct o profilu mechatronicznym. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie Targów Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji "TECHNICON - INNOWACJE 2012" organizowanych w Gdańsku, Gdańska oraz firmy FLEXTRONICS w Tczewie. Już pierwszego dnia wyjazdu młodzież miała okazję zwiedzić zakłady Flextronics w Tczewie, gdzie na uwagę zasługiwały linie montażu płyt głównych do laptopów i sprzętu teleinformatycznego (tablety i telefony komórkowe) oraz logistyka działania takich zakładów pracy.
Młodzież mogła zobaczyć, na czym polega organizacja pracy we współczesnym zakładzie produkcyjnym oraz jakie warunki musi spełnić kandydat do pracy. Duże zainteresowanie budziły linie montażu podzespołów elektronicznych na płyty główne, przy użyciu specjalnych robotów (ze względu na ilość i różnorodność elementów elektronicznych), a szczególnie proces "wygrzewania" płyt w celu wlutowania chipsetów i gniazd procesorowych łącznie z końcową kontrolą jakości produkcji. Duże zainteresowanie budził dział produkcji szafek i obudów metalowych dla potrzeb elektroenergetycznych, gdzie młodzież mogła zobaczyć pracę robotów przy wycinaniu powierzchni ażurowych oraz otworów, a także gięciu blach. Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania ekspozycji targowej.
Młodzież była bardzo zainteresowana współczesnymi kierunkami pozyskiwania energii konwencjonalnej oraz badaniami geologicznymi na terenie kraju, dotyczącymi pozyskiwania ropy naftowej i gazu łupkowego. Wyeksponowano na wystawie próby ropy naftowej (o różnym zabarwieniu - od złotego po smoliście czarny), z odwiertów złóż roponośnych prowadzonych w różnych miejscach naszego kraju, a także na terenie Litwy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się elektrownie wiatrowe oraz nowoczesne metody ogrzewania mieszkań. Tego samego dnia pobytu młodzież miała okazję zobaczyć nowoczesny stadion PGE ARENA wybudowany na EURO 2012, zwiedzić Centrum Solidarności oraz Gdańską Starówkę.
W ostatnim dniu pobytu w Gdańsku uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić Westerplatte.

Targi Regionów i Produktów Turystycznych "TOUR SALON 2012" 25 - 27.10.2012r w Poznaniu


W ramach realizacji projektu w dniach 25-27.10.2012r 24 osobowa grupa młodzieży z klas III i IV technikum o profilu hotelarskim wzięła udział w kolejnym wyjeździe edukacyjnym do Poznania. W ramach wyjazdu młodzież zwiedziła Targi Regionów i Produktów Turystycznych "TOUR SALON 2012", gdzie miała możliwość zapoznania się z ofertami turystycznymi z Polski i różnych zakątków świata. Szczególną uwagę młodzieży zwróciły stoiska Małopolski i Palestyny.
Uczestnicy wycieczki, w ramach zwiedzania zakładów pracy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Hotelu "ANDERSIA" **** w Poznaniu oraz Gościńca "Pod Brzozami".
Wycieczkę zakończyło zwiedzanie Poznania z przewodnikiem, który pokazał nie tylko zabytki Poznania, ale także ciekawe miejsca klimatyczne w mieście m.in. "Pub Browar" i Hotel "Bazar".

Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii "HORECA 2012" 14 - 16.11.2012r w Krakowie


W ramach kolejnego wyjazdu edukacyjnego realizowanego w ramach projektu "Kształcenie Atrakcyjność Zawód", w dniach 14 - 16 listopada 2012 r. grupa 24 uczniów Technikum nr 1 z klas III i IV o profilu gastronomicznym, uczestniczyła w wycieczce autokarowej do Krakowa. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie Międzynarodowych Targów Wyposażenia Hoteli i Gastronomii "HORECA 2012" i restauracji hotelowych o wysokim standardzie. Podczas zwiedzania targów uczniowie oglądali wystawy wyrobów przemysłu spożywczego takie jak wyroby mięsne, winiarskie, cukiernicze, w tym także wyroby tradycyjne, a w szczególności nowoczesne wyposażenie dla zakładów gastronomicznych i cukierniczych. Na niektórych stoiskach wystawców uczniowie mogli spróbować niektórych wyrobów, a na niektórych otrzymać publikacje dotyczące reklamowanych wyrobów. Wystawcami były nie tylko polskie znane firmy ale również zagraniczne.
W małym, lecz nowoczesnym Hotelu UNIKUS**** w Krakowie uczniowie zobaczyli jakie są możliwości prowadzenia działalności gastronomicznej w podziemiach miejskiej kamienicy. Tu można było zauważyć nowoczesne rozwiązania techniczne umożliwiające obsługę gastronomiczną gości hotelowych. Uczniowie zachwycali się eleganckim nakrywaniem stołu bufetowego do śniadania, piękną porcelaną i starannością wystroju wnętrza restauracji hotelowej, a także gościnnością obsługi lokalu, można tu było też zajrzeć na zaplecze - do kuchni, gdzie mimo lokalizacji podziemnej panuje ład, porządek i świeże powietrze. W innym Hotelu - Swing**** w Krakowie uczniowie obejrzeli standardowe pokoje hotelowe i apartamenty, spa oraz restaurację hotelową. Ten obiekt zachwycił uczniów nowoczesną architekturą zewnętrzną i nowoczesnym wystrojem wnętrz. Z karty menu w restauracji hotelowej wynika, że najczęstszymi konsumentami są goście zagraniczni.
Poza obiektami - hotelami i gastronomią podczas pobytu w Krakowie uczniowie mieli okazję zwiedzenia głównych zabytków tego miasta z dużym udziałem przewodnika. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili oryginalny Hotel Górski w Polichnie. Większość uczniów tej wycieczki po raz pierwszy odwiedziła Kraków. Wszyscy przywieźli na pamiątkę dużo fotografii i mnóstwo miłych ciekawych wspomnień.

Międzynarodowe Targi Budownictwa "BUDMA 2013"
31.01.-02.02.2013r w Poznaniu


W dniach 31.01.-02.02.2013r uczniowie klas III i IV, kształcący się w zawodzie technik budownictwa, uczestniczyli w ramach realizacji działań projektowych "Kształcenie Atrakcyjność Zawód" w wyjeździe edukacyjnym do fabryki wełny mineralnej Grupy Rockwool w Małkini Górnej oraz na Międzynarodowe Targi Budownictwa "BUDMA 2013" w Poznaniu.
W fabryce Rockwool uczniowie mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem nowoczesnej linii produkcyjnej niepalnej i przyjaznej dla środowiska skalnej wełny mineralnej. Uczestniczyli również w wykładzie menadżera ds. norm i standardów w Grupie Rockwool, zapoznając się z szeregiem produktów izolacyjnych oferowanych przez firmę. Uczniowie, zwiedzając Międzynarodowe Targi Budownictwa w Poznaniu mieli okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji z zakresu edukacji budowlanej, gdyż na Budmie 2013 bogatą ofertę z branży budowlanej zaprezentowało ponad 1000 wystawców, z czego aż 1/3 stanowiły firmy zagraniczne z 35 państw z całego świata.
Celem głównym wyjazdu był transfer wiedzy o technologiach i produktach budowlanych, nie mniej jednak wartością dodaną wyjazdu do Poznania była kilkugodzinna możliwość jego zwiedzenia w towarzystwie przewodnika, w trakcie którego zwiedzono stadion Lecha Poznań (na którym odbywały się mecze piłkarskie EURO 2012) oraz zabytkową część Poznania.

Międzynarodowe Targi Turystyki, Rekreacji i Sportu "ADVENTUR 2013"
01-02.02.2013r w Wilnie


W dniach 01-02.02.2013r 24 osobowa grupa młodzieży z klas III i IV technikum hotelarskiego uczestniczyła w 2 dniowej wycieczce do Wilna, której głównym celem był udział w Międzynarodowych Targach Turystyki, Rekreacji i Sportu "ADVENTUR 2013" oraz zwiedzenie i zapoznanie się z oferta hoteli "Panorama" i "Europa Stay".
Udział w targach dał możliwość zapoznania się z ofertą turystyczną Litwy i innych krajów. Szkoda, że oferta Polski ograniczyła się jedynie do stoiska Warmii i Mazur. Szczególnie ciekawe były stoiska organizatorów turystyki z Tybetu, Rosji, Meksyku oraz krajów afrykańskich. Bardzo ciekawy był pawilon turystyki aktywnej z ofertą parku linowego, na którym swoich sił próbowała nasza młodzież. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość spróbowania specjałów kuchni karaimskiej.
Pod opieką pani przewodnik młodzież podziwiała zabytki Wilna. Między innymi zwiedziła Cmentarz na Rossie, Uniwersytet Wileński, Ostrą Bramę, Stare Miasto, świątynie Wilna oraz zamek w Trokach.

Targi Budownictwa "INTERBUD 2013"
01-03.03.2013r w Łodzi


W dniach 1-3 marca 2012 r. grupa 24 uczniów z klas: III i IV kształcących się w zawodzie technik budownictwa, uczestniczyli w ramach realizacji działań projektowych "Kształcenie- Atrakcyjność-Zawód" w wyjeździe edukacyjnym do Zakładów Ceramiki Grupy Paradyż w Tomaszowie Mazowieckim oraz na XX edycję Targów Budownictwa INTERBUD w Łodzi. W Zakładach Ceramiki uczniowie mieli możliwość zapoznać się z procesem technologicznym podczas produkcji gresu, począwszy od laboratorium, w którym badano surowce używane do produkcji, a skończywszy na produkcie finalnym - płytkach pakowanych w kartony i magazynowanych na terenie zakładu.
Na Targach Budownictwa w Łodzi uczniowie odwiedzili stoiska przygotowane przez 350 firm krajowych i zagranicznych, gdzie prezentowano nowe kierunki rozwoju budownictwa: budownictwo energooszczędne, ekologiczne i funkcjonalne, tanie budownictwo mieszkaniowe, finansowanie inwestycji budowlanych, obniżenie kosztów utrzymania oraz prezentowano materiały, urządzenia i wyposażenie wnętrz.
Celem głównym wyjazdu było poszerzenie wiedzy o technologiach i produktach budowlanych. Ponadto wartością dodaną wyjazdu była możliwość zwiedzania zabytków Łodzi w towarzystwie przewodnika. W trakcie zwiedzania uczniowie mieli możliwość obejrzeć kompleksy budynków pofabrycznych adaptowanych do celów mieszkalnych i rekreacyjno-usługowych (Księży Młyn oraz Manufaktura).

Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów "AUTOMATICON 2013"
19-20.03.2013r w Warszawie


W dniach 19-20 marca 2013 r. 24 uczniów z klas III i IV o profilu mechatronicznym uczestniczyła w wycieczce na Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów "AUTOMATICON 2013" do Warszawy. Dzień 19 marca 2013 r. na targach był poświęcony młodzieży szkolnej, dla której przygotowano szereg stoisk prezentujących najnowsze osiągnięcia w dziedzinie robotyki, automatyki i pomiarów. Młodzież naszej szkoły bardzo wnikliwie śledziła pokazy i prezentacje oraz uczestniczyła w okazjonalnych konkursach, w których mogła wygrać różne gadżety. Oczywiście największe zainteresowanie budziły rozmaite zrobotyzowane linie produkcyjne. Każde stoisko oferowało fachowe informacje na zadany temat.
Po południu, pomimo złej pogody młodzież zwiedziła Stare Miasto, katedrę archidiecezjalną, pomnik Powstania Warszawskiego, oraz Muzeum Wojska Polskiego.
Następnego dnia dużo wrażeń naszej młodzieży przygotowała szwajcarska firma Abplanalp Consulting w Warszawie. Tutaj właśnie przygotowano szereg pokazów pracy maszyn CNC. Młodzież z wielkim zainteresowaniem oglądała, w jaki sposób programuje się takie maszyny oraz jak te maszyny działają w praktyce. Na koniec pobytu zaproszono młodzież na mały poczęstunek.
W opinii młodzieży wycieczka dała możliwość zapoznania się z innowacjami w dziedzinie mechatroniki i automatyki, a przede wszystkim osobistego doświadczenia w działaniu tych maszyn i urządzeń.Międzynarodowe Targi Gastronomiczne "EUROGASTRO 2013"
21-22.03.2013r w Warszawie


W dniach 21-22 marca 2013 roku uczniowie z klasy IV (10 uczennic i 2 uczniów) o profilu gastronomicznym uczestniczyli w wyjeździe do Warszawy na Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EUROGASTRO 2013 w ramach udziału w pokazie kulinarnym pod hasłem " Kuchnia pachnąca tradycją - smaki ziemi podlaskiej".
Udział uczniów w targach polegał na przygotowywaniu potraw regionalnych oraz obsłudze konsumentów oceniających. Uczniowie pracowali pod okiem doświadczonych kucharzy, a w szczególności szefa restauracji z Hotelu "Warszawa" w Augustowie - Marcina Budynka, który prezentował swoje pomysły kulinarne dotyczące wykorzystania produktów regionalnych w potrawach. Podczas targów uczniowie zdobywali nowe doświadczenia branżowe, poznawali formy promocji różnych wyrobów, a ponadto mieli okazję poznać osobiście taki autorytet kulinarny - Osobę Pani Hanny Szymanderskiej - autorki wielu książek i publikacji. Na targach uczniowie wykonywali takie potrawy jak: bułeczki drożdżowe z nadzieniem z sera korycińskiego w towarzystwie szynki wieprzowej, chutnay z gruszki z cebulką, imbirem i chilli z serem korycińskim wędzonym dymem z dodatkiem igliwia z sosny augustowskiej. W pracy należało właściwie i sprawnie przeprowadzić wszystkie czynności z wykorzystaniem niepopularnych technik np. wędzenia sposobem domowym.
Ponadto na targach młodzież mogła poznawać, próbować polskie produkty regionalne, takie jak miody naturalne, sękacze, potrawy kuchni tatarskiej, można było spróbować produkowanych metodą tradycyjną serów podpuszczkowych z Wiżajn oraz kawy żołędziowej z Białowieży. Poza różnymi wyrobami kulinarnymi z Podlasia uczestnicy wycieczki mogli spróbować potraw kuchni tureckiej, włoskiej, obejrzeli wystawy nowoczesnego sprzętu dla gastronomii, w tym ekskluzywną zastawę i bieliznę stołową.
Mimo zmęczenia całodzienną pracą w restauracji na targach uczniowie wrócili zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia zawodowe.


VIII Podlaskie Targi Turystyczne
TURYSTYKA I SPORT DLA WSZYSTKICH
18-19.05.2013r w Białymstoku


W dniach 18 - 19 maja 2013r. dwudziestoczteroosobowa grupa uczniów klas trzecich kształcących się w zawodach: technik hotelarstwa i technik organizacji usług gastronomicznych, uczestniczyła w wycieczce VIII Podlaskie Targi Turystyczne do Białegostoku i Białowieży. Podczas pobytu na targach uczniowie mieli okazję obejrzeć stoiska reklamujące atrakcje turystyczne województwa podlaskiego, w tym sprzęt żeglarski, regionalne produkty spożywcze oraz wyroby rękodzieła ludowego. Atmosferę targów uświetniał zespół żeglarski z Augustowa. W trakcie zwiedzania targów uczniowie mogli spróbować wyrobów kuchni regionalnej, otrzymać publikacje dotyczące reklamowanych produktów turystycznych, a także spróbować jazdy na specjalnych trójkołowych rowerach.
Hotel Branicki, który uczniowie mieli okazję zwiedzić, zachwycił ich pięknem wnętrz pokoi i apartamentów. Uczniowie zadawali pytania dotyczące działalności, w tym zatrudnienia, ceny pokoi, atrakcji hotelowych, co świadczyło o ich zainteresowaniu obiektem. W trakcie pobytu w Białymstoku młodzież miała okazję zobaczyć między innymi Pałac Branickich oraz Operę i Filharmonię Podlaską.
Zakwaterowanie i nocleg w Pensjonacie Gawra w Białowieży pozwolił uczniom poznać charakter pracy w obiekcie turystycznym o innym standardzie. Następnego dnia wszyscy uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Przyrodnicze w Białowieży. Była to wspaniała lekcja przyrody, podczas której w scenografii Puszczy Białowieskiej uczniowie obejrzeli z bliska okazy jej "mieszkańców".
Po zwiedzeniu muzeum młodzież zachwycała się komfortem Hotelu Żubrówka w Białowieży. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia pokoje hotelowe, restaurację, basen i SPA oraz zapoznać się z funkcjonowaniem obiektu.
Na zakończenie wycieczki uczniowie podziwiali żywe okazy żubrów i innych zwierząt: jeleni, dzików, łosi, wilków, saren oraz polskich koników typu tarpan w Rezerwacie Pokazowym Żubrów w Białowieży.


18 Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń
do Obróbki Materiałów EUROTOOL
16-18.10.2013r w Krakowie


W dniach 16-18.10.2013 roku odbył się kolejny wyjazd 12 uczniów z klasy o profilu mechatronicznym na 18 Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL w Krakowie.
Młodzież z wielkim zainteresowaniem zwiedzała stoiska targowe. Po raz pierwszy można było zobaczyć działanie drukarek 3D (kilka stanowisk oferowało różne rozwiązania tych urządzeń i różne materiały stosowane do drukowania). Można było zobaczyć fizycznie wytwarzanie obiektów trójwymiarowych na podstawie komputerowego modelu. Wiele uwagi poświęciła młodzież na pokazach pracy przemysłowych maszyn do numerycznego cięcia metali o grubości do 100 mm z zastosowaniem palników plazmowych. Z dużym zainteresowaniem nasi uczniowie obserwowali pokazy na stoisku miernictwa warsztatowego, gdzie można było wprowadzać dane do komputera bezpośrednio z urządzeń pomiarowych (suwmiarki, śruby mikrometrycznej czy średnicówki).
Na wielką uwagę zasługuje sposób prowadzenia naszej grupy po krakowskim Rynku Głównym, komnatach Zamku Królewskiego, Wawelu, Muzeum UJ Collegium Maius, ul. Franciszkańską 3 czy też przez podziemia Rynku Głównego przez panią przewodniczkę, która aktywizowała młodzież do myślenia nie tyko ciekawym opowiadaniem, ale zadając również wiele pytań z historii Polski. Uczestnicy naszej wycieczki odpowiadali bezbłędnie na wszystkie pytania i wykazali się dorosłością w zachowaniu. Miło było usłyszeć na zakończenie zwiedzania Krakowa - "gratuluję panom takiej młodzieży".
Na zakończenie należy wspomnieć wizytę naszej młodzieży w zakładach FESTO w Jankach k/Warszawy, gdzie pokazano nowe modele linii produkcyjnych wzbogacone o roboty, nowe obrabiarki CNC (do celów dydaktycznych) oraz zastosowania sensorów w automatyce. Młodzież została szczegółowo zapoznana z pracą tych urządzeń oraz otrzymała odpowiedzi na zadawane pytania.

2 Targi Modernizacji Budynków
28-30.11.2013r w Krakowie


W dniach 28-30.11.2013 roku odbył się kolejny wyjazd 12 uczestników projektu (2 uczennice i 10 uczniów) z klasy o profilu budowlanym na 2 Targi Modernizacji Budynków w Krakowie.
Młodzież z wielkim zainteresowaniem zwiedzała stoiska targowe, gdzie miała możliwość zapoznania się z najnowszymi technologiami służącymi do modernizacji budynków.
Wartością dodaną wyjazdu było zwiedzanie pod okiem przewodnika Krakowa, a w szczególności komnat na Wawelu, Muzeum UJ Collegium Maius, ul. Franciszkańskiej 3 oraz podziemi Rynku Głównego. Ważnym elementem wyjazdu była możliwość odwiedzenia Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

XXI Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw
29-30.11.2013r w Warszawie


W dniach 29-30.11.2013 roku odbył się kolejny wyjazd 24 uczestników projektu (23 uczennice i 1 uczeń) z klas o profilu hotelarskim i gastronomicznym naXXI Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw w Warszawie. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie ekspozycji targowych na XXI Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw, gdzie młodzież miała możliwość zapoznania się z ofertami turystycznymi z Polski i różnych zakątków świata oraz wizyta w warszawskim Hotelu Marriott*****.
W hotelu Marriott młodzież została przyjęta przez samego szefa kuchni, który ciekawie przekazał wiedzę na temat funkcjonowania sieci hoteli Marriott oraz oprowadził po hotelu. Bardzo ciekawym punktem programu było zapoznanie się z kuchnią i restauracją koszerną znajdującą się w hotelu,
oraz zwiedzanie Zamku Królewskiego i Muzeum Powstania Warszawskiego.